Nawyki są naszym sprzymierzeńcem albo demonem. Świadomość ich wpływu i znaczenia w naszym życiu pomaga w odpowiednim zarządzaniu nimi.
Aktualnie coraz częściej spotykamy się z dużą samoświadomością ludzi, co przejawia się po przez ich chęć samodoskonalenia i rozwoju. Mierzymy coraz wyżej, ale nie zawsze udaje nam się osiągać to, co zaplanowaliśmy. Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedzi na to pytanie jest na pewno wiele. Książka, która mnie mocno zainspirowała i uruchomiła we mnie ogromne pokłady świadomego zaangażowania w określanie sobie celów życiowych w oparciu o swoje wartości i ukryte potrzeby, pozwoliła mi również uzyskać odpowiedź na pytanie: Dlaczego nie zawsze udaje nam się to co planujemy?
Załóżmy, że chcemy wprowadzić jakąś zmianę w swoim życiu. Często jednak szybko się zniechęcamy, brakuje nam wytrwałości, czy też po krótkim czasie zapominamy, dlaczego tego chcieliśmy. Książka 7 nawyków skutecznego działania krok po kroku pokazuje jak zbudować w sobie umiejętność budowania wartościowych postanowień i jak skutecznie wdrażać je w życie. Jest jak osobisty coach, którego zadaniem jest pomoc w określeniu wizji naszego celu, przyjrzeniu się sobie z innej perspektywy, uświadomieniu tego, co tak naprawdę chcemy, po co nam to jest i jacy będziemy, kiedy to osiągniemy. Dodatkowo pomaga nam utrzymać nas na wybranej drodze prowadzącej do oczekiwanej zmiany, kiedy przychodzą chwile zwątpienia. S. Covey zaprezentował w swojej książce siedem zasad, które mają doprowadzić do harmonijnego życia zawodowego i prywatnego, bez poświęcania własnych wartości.
Podobnie jak w sztuce coachingu, autor zwraca uwagę na proaktywność, czyli uruchamianie się i działanie zamiast biernego czekania. Nasza proaktywność powinna przejawiać się nie tylko w działaniu, ale przede wszystkim w języku, jaki używamy komunikując się z innymi, jak również z samym sobą. Koncentracja jest, na tym, co chcemy i zrobimy, a nie na tym, co musimy, czy też na szukaniu wymówek. Właściwe słowa pobudzające proaktywnosć to np. wybieram, wolę, zrobię, mogę wybrać właściwą reakcję itp. Dodatkowo połączenie proaktywności ze świadomością, po co coś robimy i dlaczego jest to dla nas ważne, uruchamia ogromne pokłady motywacji do działania.
Kolejnym kluczowym czynnikiem wzmacniającym podążanie do określonego celu jest dokładne nazwanie tego celu. Wyobrażenie i zwizualizowanie sobie celu już na samym początku drogi, ułatwia szybki powrót na obraną ścieżkę w sytuacji spadku motywacji i chęci powrotu do strefy komfortu. Gdy wiemy, co będzie u kresu naszej podróży nie poddajemy się tak łatwo i wytrwale dążymy krok po kroku do wyznaczonej mety.
Jednak nie można wyznaczyć właściwego celu jak nie wiemy, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze. W książce 7 nawyków skutecznego działania każdy z czytelników dowie się również jak określić priorytety w odniesieniu do swoich wartości, jak i aktualnej sytuacji życiowej.
Pamiętając o złotej zasadzie zmiany nawyku: Nie możesz wyplenić złego nawyku, możesz go jedynie zmienić na inny, Covey wskazuje czytelnikowi drogę do sukcesu zmiany poprzez wzmocnienie działań i wybór decyzji woparciu o wartości, jakimi kieruje się każdy człowiek w danym momencie swojego życia.
Covey podobnie jak coach towarzyszy swojemu czytelnikowi podczas podróży i wspiera go w dotarciu do najgłębszych zakamarków, gdzie ukryte są jego wartości, prawdziwy potencjał, talenty i pomaga mu wydobyć je na światło dzienne. Pomaga dostrzec i korzystać w pełni z zasobów, jakie są wewnątrz każdego z nas.
S. Covey – „7 nawyków skutecznego działania”